Raplamaa turvalisuse raport: turvalisuse tase on jätkuvalt kõrge

Raplamaa Turvanõukogu on koostanud 2024. aasta turvalisuse raporti, mis annab ülevaate maakonna turvalisuse olukorrast ning olulistest ennetustegevustest. Raport hõlmab nii statistilisi näitajaid kui ka erinevate ametkondade ennetusmeetmeid, et hoida ja parandada Raplamaa elanike turvatunnet.

Raporti koostamises osalesid kõik Raplamaa omavalitsused, Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet, Transpordiamet, Kaitseliit ja Naiskodukaitse, Tööinspektsioon, Töötukassa, Raplamaa Haigla ning Raplamaa Omavalitsuste Liit. Teist aastat järjest lisati raportisse ka illustratsioon, mis visuaalselt esitab olulisemad turvalisuse näitajad ja ennetustegevused. Kui mõni statistiline näitaja on esile toodud kollase värviga, tähendab see, et olukord on võrreldes eelmise aastaga paranenud.

Olulisemad muutused 2024. aastal

  • Liiklusohutus: Hukkunute arv vähenes – liikluses kaotas elu kaks inimest, mis on neli vähem kui eelmisel aastal. Vigastatute arv kasvas 51-ni, mis on 26 võrra rohkem kui 2023. aastal.
  • Veesurmad: Uppus üks inimene, mis on samuti vähem kui eelmisel aastal.
  • Kuritegevus: Üldine kuritegevus vähenes 2%, kuid varguste ja kelmuste arv kasvas. Vägivallakuriteod vähenesid ligi kolmandiku võrra.
  • Päästeameti tegevus: Päästjad reageerisid 771 väljakutsele, mida oli 275 võrra vähem kui eelmisel aastal. Vähenesid nii tulekahjud kui ka ohu likvideerimise juhtumid.
  • Lähisuhtevägivald: Juhtumite üldarv langes 25%, kuid korduvkuritegude ja -ohvrite arv kasvas.
  • Tööõnnetused: Registreeriti 62 tööõnnetust, mis on üks rohkem kui eelmisel aastal.

Uued algatused ja ennetustegevused

  • NEET-noorte projekt: Raplamaal alustas tegevust projekt noortele, kes ei õpi ega tööta. Igas vallas tegutseb noorte heaoluspetsialist, kelle ülesanne on aidata noori leida haridustee või töövõimalusi.
  • Rapla vald osaleb Siseministeeriumi turvalisuse arenguprogrammis, mille raames viidi läbi kriisideks valmisoleku koolitusi ja koostati turvalisuse tegevusplaan.
  • Generaatorivalmidus: Rapla vallas ja teistes omavalitsustes tagati kriitilise taristu objektidele elektrigeneraatorite kasutusvõimalus.
  • Liiklusohutuse arendamine: Maakonnas parendati liiklusohutust, rajati uusi ohutussaari ja paigaldati kiiruspiiranguid.

Raplamaa turvalisuse raport näitab, et hoolimata teatud probleemkohtadest on maakonna üldine turvalisus heal tasemel ja erinevad ametkonnad panustavad igapäevaselt kogukonna heaolusse.

📌 Lisainfo:
Ülle Laasner, turvalisuse ja rahvatervise spetsialist
📞 5284090