« Tagasi

Talvisest teehooldusest

Tere hea Kehtna valla rahvas!

Tänaseks päevaks on maha sadanud vist juba mitme aasta lumi korraga ja seda väga lühikese aja jooksul. Mõneti tekitab see probleeme, teisalt on see vaheldus kuumale suvele. Mis seal salata, korralikku talve pole väga ammu olnud.

Rääkides talvisest hooldusest, siis siin on üks märksõna. See on kannatlikkus. Kohalik omavalitsus on korraldanud talvise teehoolduse avalikel kui ka erateedel. Paraku on asjaolud nii, et igale teele ei jõua ükski Eesti kohalik omavalitsus eraldi traktorit välja panna. Sellest johtuvalt, igale poole näiteks kell 7 hommikul kohe kindlasti ei jõua. Lisaks, kui ilmataat on vingerpussi mänginud ja korraliku paksu kihi lund maha pannud, siis hooldajatele on antud esmajoones korraldus lahti ajada avalikud teed ning seejärel erateed. Miks? Sest osad elanikud suudavad oma erateed ise lahti hoida ning pääsevad avalikule teele välja, mis on hooldatud ja mööda seda autoga või jalgsi liigelda.

Väikesed pisiasjad veel. Kehtna valla kodulehel on olemas iga piirkonna hooldaja kontakt. Minu tungiv soov on see, et kõne alguses ei sõimataks hooldaja nägu täis, sest ta pole just Teie eratee peale jõudnud. Meeles peab pidama ka väikest pisiasja, et traktor ning traktori ees olev lumelükkamise tera on hooldaja käes. Tema kontrollib, kuhu ja kui palju lund kantida saab ning millal ta sinna jõuab. Kõik tahavad tööle ja koju saada. Hooldaja tahab oma tööd hästi teha. Kellelegi erisusi ei tehta, sest ta teeb rohkem häält. Kaasa arvatud, hääle tõstmine asja eest vastutava ametniku poole pöördudes ei aita kuidagi meeldivale koostööle kaasa.

Eratee omanikud peavad ka ise pisut vaeva nägema, et saaks liikuda. See tähendab, et erateede ääred peavad olema jätkuvalt puhtad, vähemalt 2 meetri ulatuses teeservast. Kõrguse mõttes, maapinnalt mõõdetult, peab üles poole olema minimaalselt 3.5 meetrit vaba ruumi. Ohtlikud objektid, näiteks kivid, kännud märgistatud, teele vajunud oksad eemaldatud või lumest puhtaks tehtud. Need ei tohi takistada hooldusmasinal oma tööd teha. Lisaks ka aia taga olevad lillepeenrad, väikesed lume alla mattunud puud, märgistatud. Miks? Mitte kellelegi ei jää meelde just Teie aiatagune olukord, kui ta isegi sügisel seda vaatamas käis. Täna mööda Kehtna valda ringi sõites saab vaid ühe käe näppudel kokku lugeda eratee omaniku, kes on oma teeääre korrektselt märgistanud. Sinna saab traktor viisakalt sisse ja välja sõita. Juhtudel, kui ei ole tagatud vaba ligipääs ja hooldusmasin saab kahjustada on hooldajal õigus välja nõuda tekkinud kahjud.

Korteriühistutele panen südamele, et ka Teie hoonete ees olevad maad, mõningate eranditega, on  KÜ omanduses, mille eest peaks korraldama talvise hoolduse korteriühistu ise. Hoolduse käigus peab tagama, et parkivad autod ei oleks ees ning hooldaja saaks teha tööd kiirelt ja korralikult. Täna, tavaline traktor, mille laius on 2.60 m ja lisaks ees lumelükkamise tera, mille laius on 3 meetrit kuni 3.60 meetrit peab sinna ära mahtuma. Kui masina peal olev töötaja annab teada, et tema arvates on ohtlik maja ette suure masinaga minna, sest risk on piisavalt suur, et midagi võõrast võib ära lõhkuda, siis ta ei ole ka kohustatud seda maja esist hooldama. Hooldajaga tuleb kokku leppida konkreetne aeg, millal on hooldatav ala võimalik puhastada nii, et seal ei oleks kõrvalisi asju ees.

Pisut kuludest rääkides. Iga päev, kui kümnes piirkonnas on lumelükkaja töös, tähendab see sisuliselt 8–10 tuhande eurost väljaminekut Kehtna valla eelarvest. Iga viis minutit, mida on ka minu käest juurde kaubeldud, on märkimisväärne kulu päeva lõpuks. 10–15 inimese 5 minutit on päeva lõpuks 50–75 minutit lisatööd. See tähendab ka seda, et iga kulutatud väike viis minutit, jõuab hooldaja kuskile viis minutit hiljem, päeva lõpuks juba ka tunde hiljem.

Jään lootma jätkuvalt meeldivale koostööle Kehtna valla elanikega. Me kõik elame siin, kus on toredad neli aastaaega ja proovime üheskoos hakkama saada.

 

 

Villu Pihlakas

Taristu- ja geoinfospetsialist

Kehtna Vallavalitsus

+372 5361 9303

villu.pihlakas@kehtna.ee