« Tagasi

Selgunud on "Raplamaa Aasta Tegu 2022"

Tunnustusõhtul ette kantud tutvustused

Tekstid koostas kandidaatide esitajate ja avalike allikate põhjal Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus

 

„Raplamaa Aasta Tegu 2022"
Kodukandinädal „Kaerepere 610"

Arendusseltsi Koduaseme

Kui päevaga ei jõua, tee nädalaga.

 

Nii juhtus ühe kodukandipäevaga, mille ideedepurk oli nõnda kuhjaga täis, et sellest sai kenasti sisustada lausa terve nädala. Kohalike koduaedade külastused, kriidimaalimine kergteel, Valtu Põhikooli noorte ja Valtu näiteringi Anderaasuke etendused, Vietnami rahvuslike ja retrokleitide näitus, lastedisko, Tenno Teetsi meenutamine, suviselt sume Vaiko Epliku prii kontsert, kettagolf ja kohapärimuslik orienteerumine, Valtu pensionäride klubi 55. aastapäeva tähistamine, siidisallide töötuba... Juba see loetelu on võimas, eks.

 

Aga see pole veel kõik, sest suur päev 13. august pakkus samaväärt rikkalikku programmi igas vanuses kohalikele ja külalistele. Traditsiooniline puhkpilliansambliga hommikuäratus kastiautost. Laat ja kohvikud. Lastele arvukalt tegevusi, mille seas lausa mitu erinevat batuuti, karussell ja ponisõit. Päästekomando esitlus, kohalike ralliautode näitus ja tuurid kastiautoga. Avatud uksed Kaerepere erinevates asutustes. Taidlejate kontserdid. Meeskondlikud ja individuaalsed spordivõistlused, mille hulgas näiteks Kaerepere Vibutähe selgitamine ja lustlik rammukatsumine Stardiabi. Õnneloos ja viktoriin. Ansambel Brandy õhtune kontsert, mille pause vürtsitasid lõkke süütamine, mustlastants ja tuleetendus. Alternatiivse muusika austajatele tõeline laoreiv industriaalses viljahoidlas.

 

Kodukandinädala „Kaerepere 610" kiitjad leidsid, et taoline rikkalik ja imeliselt läbimõeldud festivalinädal on eeskujuks kõigile kogukondadele. Nädal sai teoks kohaliku kogukonna särasilmse vaba tahte ja Kaerepere erinevate asutuste koostöös. Kaerepere esmamainimise tähistamine on tugev ja jätkusuutlik kogukondlik traditsioon.

 

NOMINENDID

1941. aasta sündmusi kajastava infotahvli Järlepa-Mahtra teeristi paigaldamise eestvedamine
Aare Hindremäe

Kes minevikku ei mäleta, elab tulevikuta.

 

81 aastat tagasi 3. augustil võitlesid vaprad Eesti mehed Järlepa kandis Saueaugu talu põllul venelastega, et kaitsta oma kodumaad. Samuti 3. augustil 26 aastat tagasi avati mälestuskivi 1941. aastal Mahtra rabas tegutsenud Harju maleva liikmetele. Tänavu samal päeval tõmmati lina infotahvlilt, millelt saab lugeda metsavendade Harju maleva asutamisest 1941. aastal ning 3. augustil 1941 peetud Saueaugu lahingust. Tahvel sai teoks tänu mehele, kes koondas ühise eesmärgi nimel tegutema muljetavaldava rea kohalikke ja üleriigilisi partnereid.

 

---

Kooliasjade kogumiskampaania

MTÜ-d Raplamaa lasterikkad (tunnustamisõhtul esindas ühingut ka Jaanika Rüütmaa)

Üleriigilised kampaaniad ei vii end maagiliselt ise läbi, igasse kanti jõuavad need ikka tänu headele inimestele.

 

Nii leiti heategevusliku "Lapsed kooli" kampaaniaga lasterikastele peredele koolitarbeid ka Raplamaal. Ettevõtmisse oli kaasatud lausa 66 suurt ja väikest vabatahtlikku, kogumispunktid asusid kõigis maakonna Coopides ja Selveris. Kogunes üle 6000 eseme, mis jõudsid 83 pereni.

 

---


Kultuurifestivali SÄRIN ja noorte tegevuse toetamine
Aare Leinberg

 

Südameheadusest toetamine on raplamaalastele omane. See lahke mees märkab ilma küsimata ja hoolib nii kultuurist kui ka noortest. Rasketel aegadel on võimas tunda, kui ettevõtja paneb kitsikusse jäänud valdkondadele õla alla ja väärtustab teiste tehtud tööd oma panusega. Ta on kahe aasta jooksul aidanud hoida Kultuurifestival SÄRINAa nina vee peal ja sellega toetanud ühe Rapla noorte omaalgatuse ellujäämist.

 

---

Raplamaa mõisate päev

MTÜ Rabav Raplamaa (tunnustamisõhtul esindas ühingut ka Ille Valgma)

Tundub, et kui Raplamaal pole mäng mõisa peale, siis ei mängitagi.

 

Ja mõisasid on meil piisavalt, et nende külastamisele ja nendega seotud muudelegi sündmustele pühendada vähemalt üks päev. Raplamaa mõisate päev algas mõisate tutvustamisest Rapla keskväljakul, viis bussiekskursioonile kaheksasse mõisa ja lõppes Raikküla mõisas elamusõhtusöögi ja öökontserdiga. Plaan on päevast kujundada iga-aastane Raplamaa ajalugu ja olevikku hõlmav suurejooneline sündmus.

---

Raplamaa rahvarõiva nõuandekoja loomine
Raplamaa Perenaiste Selts „Pauliine"

Rahvarõivastel on iga paikkonna jaoks tohutu tähtsus.

 

Aprillist alates on nii Raplamaa kui ka kõigil teistel rahvarõivahuvilistel võimalus saada just meie maakonna rõivaste kohta autentset ja täpset infot ning abi neljalt võimekalt, targalt ja südamega teemas olevalt naiselt. Raplas Loomeruumis pesitsevas Raplamaa rahvarõiva nõuandekojas toimetavad oma ala spetsialistid, kellelt saab kaasamõtlemist paluda nii e-kirjatsi, telefonitsi kui kohapeal. Rapla koda on Eestis üheksas rahvarõiva nõuandekoda.

 


---

Rändnäituste sari "Siidimaal Vietnami traditsioonilistel Ao dai kleitidel" ja siidimaali töötoad
Liisimari Randjärv

Nüüd kui hilissügis on tüürinud mitmekümnesse halli varjundisse, on ergastav värviteraapia meil omast käest võtta. Tasub vaid seada sammud Kehtna valla noore siidimaalikunstniku näitustele ja töötubadesse. Too särasilmne looja naasis Raplamaale 2020. aastal Vietnamist, kus talle said südamelähedaseks sealsed rahvarõivad, käsitsi maalitud Ao dai kleidid. Läbi oma loomingu on ta alati tutvustanud ka Eestit, sini-must-valged kleidimustrid on püüdnud pilke mitmel pool. Vaid kahe aasta jooksul on ta pakkunud huvilistele lummavat rändnäitust ja arvukalt siidimaali töötube.

Pildil vasakult Reelika Kuusemäe ja Helgi Sussi.

„Raplamaa Aasta Tegu 2022"
Kodukandinädal „Kaerepere 610"
 
Fotod Joonas Kreuz